
Всяка котка, независимо дали е отглеждана в апартамент или на двора, може да се „сдобие“ с рани, дължащи се на абсцеси или инциденти.
Тази статия ще ви покаже как да лекувате отворена рана на котка. Първото нещо, което трябва да направите, е да определите дали нараняването е достатъчно тежко, за да изисква медицинска помощ. Ако успеете да се справите в домашни условия, първо трябва да спрете кървенето, да почистите раната и ако е необходимо да я превържете. Вашата котка трябва да може сама да завърши процеса на оздравяване.
Какво ви е необходимо, за да се справите с отворената рана на котешкият си приятел:
- Чисти парцали
- Мек, течен сапун
- Стерилни подложки от марля
- Самозалепваща се еластична превръзка
- Антибиотичен мехлем или вазелин
Спрете кръвотечението:
Стъпка 1:
Приложете натиск върху раната на котката, като натиснете с чиста кърпа, за да спрете кървенето на раната.
Стъпка 2:
Задръжте марлята за 3 до 4 минути, преди да я вдигнете, за да видите дали притока на кръв е намалял.
Стъпка 3:
Приложете отново чиста част на марлята към раната, ако кървенето не е намаляло значително или напълно е спряно. Когато се забави или спре, преминете към почистване на раната.
Почистване на раната:
Стъпка 1:
Оставете раната под течаща топла вода за 4 до 5 минути. Би било по-лесно да го направите, ако имате втори човек, който държи котката и помага да я държи неподвижна и спокойна.
Стъпка 2:
Направете пяна от сапун с топла вода и почистете раната с нея.
Стъпка 3:
Измийте сапуна с по-топла вода от чешмата или чрез изливане на вода върху раната, докато водата стане чиста.
Стъпка 4:
Подсушете раната и областта около нея с чиста кърпа.
Грижи, докато раната се лекува:
Стъпка 1:
Нанесете върху раната антибиотичен мехлем без рецепта, за да предпазите от възможна инфекция. Поставянето на мехлема най-малко два пъти на ден намалява шансовете за инфекция и също така запазва тъканта мека и по-податлива на заздравяване.
Стъпка 2:
Ако можете напълно да спрете кървенето и ако котката ви бъде затворена в къщата, най-добре е да оставете раната незавързана. Ако раната не е подложена на замърсяване или други заразители, тя ще се излекува по-бързо, ако бъде изложена на въздуха, отколкото превързана.
Стъпка 3:
Проверявайте раната на котката си ежедневно, за да се уверите, че тя заздравява и не се заразява. Ако раната се зачерви, подуе или има гной, заведете веднага котката си при ветеринарен лекар. Ветеринарът може да дренира раната и да предпише антибиотик за борба с инфекцията.
Съвети и предупреждения:
Винаги трябва да се консултирате с опитен ветеринарен лекар по отношение на здравето и лечението на вашата котка, когато тя има сериозно нараняване. Веднага заведете котката си на ветеринарен лекар, ако тя има голяма отворена рана над 2см дълъг и 2-3 см широк, особено ако е обилно кървенето.
Искате ли да научите повече за здравето на вашият косматко и възможни заболявания? В статията „Здравословни Проблеми, Обичайни за Котките“, ще научите повече по темата.